top of page

Poprvé do Japonska? Zkušenosti a tipy od Dana Šáchy z YATTA!

Aktualizováno: 27. 5.

Rozhovor Veroniky Balson s Danem Šáchou. Dan je nadšenec do japonské kultury, cestování a popkultury. Na svém webu YATTA!, sdílí své zkušenosti, zážitky a praktické tipy z cestování po Japonsku.


Dan Šácha v Japonsku
Dan Šácha v Japonsku

Veronika: „Dane kdy a jak si se poprvé setkal s Japonskem a jaký na tebe udělalo první dojem?


Dan: Nejspíš jako každý japo-nadšenec v mém okolí jsem začal u anime, konkrétně to byly série Dragon Ball a Kapitán Cubasa. Vyrostl jsem na nich. První cesta do Japonska pak přišla v roce 2014. Vyrazili jsme docela spontánně s bratrancem na pár týdnů a projeli jsme řadu známých míst od Ósaky přes Kjóto, Naru, Fudži až do Tokia. Splnilo to všechna moje očekávání o jedinečné zemi s krásnou a bohatou historií. Viděl jsem najednou něco úplně jiného, než jsem zažil třeba při cestách po Evropě. Nadchla mě pohostinnost lidí a jak moc ochotní a nápomocní byli. A to ani nemluvím o neskutečném jídle, které jsem do té doby znal jen okrajově. Hned po návratu jsem věděl, že poletím zpátky.



Veronika: Můžeš se podělit o nejvtipnější příhodu, kterou jsi zažil během svých cest?


Dan: Asi jich bude několik, ale nejvíc si teď vybavuju, když jsem dostal rákoskou od mnicha. Bylo to během mini-zenového obředu ve svatyni v Macujamě na Šikoku, kam mě pozval starší pán Šigeru, u kterého jsem bydlel. Zjistil jsem, že lotosový, nebo řekněme turecký posed rozhodně neovládám tak, jak by se mnichovi líbilo. Takže mi to dal opakovaně najevo. Těch 15 minut, co jsem tam seděl, mi připadalo jako věčnost, ale zpětně se tomu už jen směju.


Veronika: Které japonské město ti nejvíce přirostlo k srdci a proč tomu tak je?


Dan: Mám chuť říct Ósaka, protože to bylo první město, kde jsem v Japonsku delší dobu žil. Tamější lidé jsou svérázní a vřelí, pochází odtamtud řada japonských komiků. Svým způsobem mi připomíná Ostravu, která je mi pro změnu blízká v rámci Česka. Mou nejčerstvější láskou je každopádně malý ostrov Jakušima. Stačí kouknout na fotky a pochopíte. Při opakovaných návštvách ale čím dál více vnímám i negativní stránky Japonska a jeho kultury. Věřím ale, že je to dobře, protože díky tomu mám mnohem střízlivější a ucelenější pohled na celou zemi. Stejně tak se ho snažím předávat i ostatním, aby lidé viděli, že tahle „zaslíbená země“ má i své chyby. Nejen o nich píšu pravidelně na blogu, na sociálních sítích a relativně nově i v newsletteru, ke kterému se může kdokoliv přihlásit. Na mé lásce k Japonsku se každopádně moc nezměnilo.


Veronika: Jakých 5 nejdůležitějších tipů by si dal někomu, kdo se na svou první cestu do Japonska teprve chystá?


Dan: Nezapomeňte si vyměnit hotovost, bude potřeba. Kupte si na místě IC kartu. Hodně vám usnadní dopravu. Naučte se pár základních frází a nespoléhejte jen na angličtinu. Vydejte se i za hranice velkoměst. Tam jsou ty skutečné poklady. Cestujte po Japonsku s respektem k tamějším lidem a tradicím.


Veronika: V Osace aktuálně probíhá Expo 2025. Jak vnímáš tuto mezinárodní akci? 

Pokud by si se tam chystal, na co by sis dal pozor? Jak myslíš, že to změní chod Osaky? 


Dan: Odmala mě fascinují nové technologie a obecně pokrok lidstva, takže mě podobná akce láká a když to okolnosti dovolí, určitě na výstavu do Ósaky vyrazím. Nedávné období pandemie nebylo pro Japonsko lehké, takže věřím, že i tato událost může zemi prospět. Na druhou stranu, ale vnímám taky stinnou stránku nadměrného turismu a jak s ní řada zemí bojuje. Nemluvě o Japonsku, kde se už se některé dopady projevují třeba zákazy vstupu na vybraná místa.


Veronika: Jaké jsou podle tebe největší rozdíly mezi českou a japonskou kulturou, které jsi zaznamenal? Můžeš uvést konkrétní příklady?.


Dan: Osobně lidem raději říkám, co máme společné. Třeba smysl pro humor, lásku k pivu nebo hrdost na svoje kulturní dědictví. Kdybych ale měl zmínit nějaký rozdíl, který je na první pohled patrný a setká se s ním každý, kdo do Japonska přiletí, pak je to milý a nápomocný přístup k zákazníkovi. Na to si člověk v Japonsku zvykne poměrně rychle. Ani tam to samozřejmě neplatí na 100 %, ale rozdílu si určitě všimnete.


Dan: Jaké jsou tvoje oblíbené japonské tradice nebo svátky a proč?


Nemám asi žádný konkrétní japonský svátek, který bych považoval za oblíbený. Láká mě ale třeba letní obon, slavnost připomínající české Dušičky, kterou provází např. pouštění luceren na vodě. Rád bych se ho někdy zúčastnil. 


A co se týče tradic, líbí se mi třeba kintsugi, umění opravování rozbité keramiky, kde se místo zakrytí praskliny naopak zvýrazňují pomocí laku se zlatým nebo stříbrným práškem. Mění se tím estetika předmětu a výsledkem jsou opravdu jedinečné kousky s neopakovatelnými vzory. Moje partnerka si teď shodou okolností takhle spojila zlomený přívěsek a musím říct, že vypadá ještě lépe než dřív.  


Hodně ke mně promlouvá taky tradice čajového obřadu, resp. japonské stolování a etiketa obecně. A stejně tak kimona. Vidět v japonské svatyni nebo klidně jen tak na ulici člověka oblečeného do krásného kimona je vždy zážitek. Kimona jsou nesmrtelná a jsem rád, že je i v Česku někdo, kdo hloubku této tradice chápe a díky PURPLY modelům na ni odkazuje i v dnešním světě a v našich podmínkách.  


___

O Danovi - Dan Šácha je nadšenec do japonské kultury, cestování a popkultury. Na svém webu YATTA!, který se věnuje Japonsku sdílí své zkušenosti, zážitky a praktické tipy z cestování po Japonsku i japonské kultury v dnešním světě. 🎧 Poslechněte si některý z jeho 3 min. podcastů, které jsou nabité praktickými tipy - link.

 
 
 

Commentaires


bottom of page