Péče o materiály

V případě materiálů jsme se rozhodly pracovat s přírodními vlákny. V současné chvíli šijeme hlavně z lnu, hedvábí a vlny. Jsou to  funkční materiály a umožňují svobodný a pohodlný pohyb během celého dne a navíc jejich kvalita vydrží déle v šatníku. Látky nakupujeme především lokálně v ČR od malých výrobců a prodejců. V případě, že vás téma materiálů zajímá, doporučuji se zúčastnit i našeho praktického workshopu, který vás krok po kroku provede tím, jak se dobře vyznat se v materiálech a i v módě. 

Jak o přírodní materiály pečovat?

Image by Crystal de Passillé-Chabot

BAVLNA 

Bavlna je rostlinný materiál, který se získává česáním a dalším zpracováním  bavlněných staplů. Je to savý, poddajný materiál, který nošením ztrácí tvar. I proto je dobré ho kombinovat s pevnějšími materiály například se lnem. Bavlna je dobře odolná vůči vysokým teplotám při praní až 60°C a při žehlení max. 150°C. Dobře snáší napařování a styk s běžnými (ideálně přirodními) pracími prostředky i sušení v sušičce. 

IMG_5903.jpg

LEN

Je přírodní a vzdušný materiál, který se získává ze stonků lnu. Pocitově je o něco chladivější a pevnější než bavlna. Nelepí se tolik na kůži a dobře saje. Snáší praní při teplotách 40-60°C, nevadí mu ždímání, sušení ani žehlení na vysokou teplotu, max. 176°C. Rychle schne a po vyprání nošením krásně změkne, zmačká se a přizpůsobí postavě. Stejně jako bavlna dobře snáší styk s běžnými (ideálně přírodními) pracími prostředky.

wool-3261353_1920_edited_edited.jpg

VLNA

Jedná se o živočišný materiál ze srsti zvířat, nejčastěji ovcí. Velkou výhodou vlny je její vysoká hřejivost a samočistící schopnost, které má díky lanolínu.  Živočišný tuk, který obaluje každý vlas a zabraňuje usazení bakterií a nečistot. Perte ručně ve vlažné vodě (cca 20-30 °C) se speciálním pracím prostředkem určeným na vlnu. Při sušení je ideální oděv nechat na plocho uschnout. Nesušte v sušičce. Žehlit max. na 110°C nebo přes vrstvu mokrého vyždímaného plátna a suchou látku.

Látky nevystavujte náhlým změnám teplot a světla. Při manipulaci s oděvem dávejte pozor na šperky a jejich případné zatrhnutí, které může oděv poškodit. 

Image by Cindy C

HEDVÁBÍ 

Je delikátní materiál z kokonu bource morušového. V létě chladí, v zimě hřeje a splyne s kůží. V hedvábí se nedrží bakterie. Pokud není špinavé, stačí ho pouze vyvětrat. Jinak perte ručně ve vlažné vodě (cca 20-30 °C) se speciálním pracím prostředkem určeným na hedvábí. Hedvábí se nesmí ždímat asi sušit, ideální je vymačkat ho mezi dvěma suchými ručníky a nechat na plocho uschnout. Žehlit pouze na nízkou teplotu max. 110°C a bez napařování.