Péče o materiály

Pracujeme s přírodními látkami, které jsou funkční a umožňují pohodlný pohyb. Věříme, že kvalita vydrží v šatníku déle. Látky nakupujeme především lokálně v ČR. V současné chvíli šijeme hlavně z bavlny, lnu, hedvábí a vlny.

Jak o přírodní materiály pečovat?

Image by Crystal de Passillé-Chabot
Image by Fabrizio Conti

BAVLNA 

Bavlna je rostlinný materiál, který se získává česáním a dalším zpracováním bavlněných staplů. Je to savý, poddajný materiál, který nošením ztrácí tvar.

I proto je dobré ho kombinovat s pevnějšími materiály například se lnem.

Bavlna je dobře odolná vůči vysokým teplotám při praní až 60°C a při žehlení max. 157°C. Dobře snáší napařování a styk s běžnými (ideálně přirodními) pracími prostředky i sušení v sušičce. 

LEN

Je přírodní a vzdušný materiál, který se získává ze stonků lnu. Pocitově je o něco chladivější a pevnější než bavlna. Nelepí se tolik na kůži a dobře saje.

Snáší praní při teplotách 40-60°C, nevadí mu ždímání, sušení ani žehlení na vysokou teplotu, max. 176°C. Rychle schne a po vyprání nošením krásně změkne, zmačká se a přizpůsobí postavě. Stejně jako bavlna dobře snáší styk s běžnými (ideálně přirodními) pracími prostředky.

rya-1161130_1920.jpg

VLNA

Jedná se o živočišný materiál ze srsti zvířat, nejčastěji ovcí. Velkou výhodou vlny je její vysoká výhřejivost a samočistící chopnost, které má díky lanonínu.  Živočišný tuk, který obaluje každý vlas a zabraňuje usazení bakterií a nečistot.
Perte ručně ve vlažné vodě (cca 20-30 °C) se speciálním pracím prostředkem určeným na vlnu. Při sušení je ideální oděv nechat na plocho uschnout. Nesušte v sušičce. Žehlit doporučujeme pouze přes vrstu mokrého vyždímaného plátna a scuhou látku, poté můžete žehličku nastavit na 180°C bez napařování. 

Látky nevystavujte náhlým změnám teplot a světla. 

Při manipulaci s oděvem dávejte pozor na šperky a jejich případné zatrhnutí, které může oděv poškodit. 

Image by Cindy C

HEDVÁBÍ 

Je delikátní materiál z kokonu bource morušového. V létě chladí, v zimě hřeje a splyne s kůží. V hedvábí se nedrží bakterie. Pokud není špinavé, stačí ho pouze vyvětrat. Jinak perte ručně ve vlažné vodě (cca 20-30 °C) se speciálním pracím prostředkem určeným na hedvábí. Hedvábí se nesmí ždímat asi sušit, ideální je vymačkat ho mezi dvěma suchými ručníky a nechat na plocho uschnout. 

Žehlit doporučujeme pouze na nízkou teplotu (max. 110°C) a bez napařování.